zne, które dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej ponadgabarytowy transport maszyn wymaga specjalnych zezwoleń, które uzyskuje się u zarządców dróg oraz w Urzędach Celnych. Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania na decyzję administracyjną.
W Polsce okres oczekiwania na zezwolenie wynosi do czternastu dni. Aby uzyskać właściwe pozwolenie, należy powiadomić GDDKiA, podając dane wnioskodawcy i przewoźnika, termin transportu, dane nadawcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dokładną datę przejazdu przez terytorium państwa. Transport ciężki czasami oznacza ciężkie utrudnienia w ruchu drogowym lub może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, zwłaszcza na autostradach oraz na terenach miejskich. Z tego też powodu wydawane zezwolenia niejednokrotnie upoważniają jedynie przejazdów w godzinach nocnych.
Transport ponadgabarytowy to gałąź transportu koncentrująca
Transport ponadgabarytowy to gałąź transportu koncentrująca się na towarach, które są zbyt szerokie, wysokie, długie lub ciężkie, by móc transportować je w normalnych warunkach. Przekroczenie konkretnych wartości, które określone są w prawie drogowym, zawsze wiąże się z koniecznością specjalnej organizacji transportu danego towaru. I dotyczy to zarówno transportu lądowego, jak i morskiego.
A kto takim transportem się zajmuje? Uprawnienia takie posiadają wyłącznie wyspecjalizowane firmy. Są to przewoźnicy doskonale znający przepisy prawa, dysponujący odpowiednią flotą oraz doświadczeniem. Tylko oni mogą oferować transport ciężki, w tym transport maszyn budowlanych, magazynów, czy zbiorników. Zanim jednak do niego przystąpią, kierują do odpowiednich organów wnioski o zezwolenie. W nich muszą zawrzeć wszystkie informacje związane z organizacją, w tym także różnego rodzaju ekspertyzy dotyczące stanu dróg na wyznaczonej trasie.
Jak więc widać ten rodzaj transportu zawsze wiąże się ze specjalnym traktowaniem.
Przepisy prawa od lat precyzują jakie
Przepisy prawa od lat precyzują jakie normy muszą spełniać ładunki transportowane w tradycyjny sposób. Jednocześnie wskazują one na wartości, które uznawane są za ponadgabarytowe. I tak na przykład transport maszyn ważących powyżej 42 tony, czy ładunków wyższych niż 4 metry, musi być organizowany w specjalnych warunkach. W tym celu wyodrębnia się specjalną kategorię transportu, a mianowicie transport ponadgabarytowy. Bo rzeczywiście tam, gdzie gabaryty są duże, rosną też i problemy związane z organizacją trasy.
Jeśli chodzi o transport ciężki, tu szczególną rolę odgrywa nośność dróg oraz mostów. W przypadku wysokich ładunków, problemem mogą być zbyt niskie wiadukty. Z kolei transport ładunków bardzo długich czy szerokich wiąże się z koniecznością omijania tras, gdzie występują ronda czy bardzo wysokie krawężniki. Jak więc widać ten rodzaj transportu wymaga ogromnego zaangażowania w przygotowanie trasy i organizację samego procesu. I dlatego zajmują się nim wyłącznie wyspecjalizowane firmy.
Nie wystarczy że będzie on znał
Czy transport maszyn zawsze musi wiązać się z wieloma trudnościami? Jak się okazuje absolutnie nie, a kluczem do uniknięcia wszelkich niedogodności jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Nie sposób przecież ukryć, że tego rodzaju przesyłka nie może być obsługiwana przez niedoświadczone osoby. Przewożenie maszyn, które nierzadko warte są nawet kilkaset tysięcy złotych wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i ryzykiem, dlatego przewożący musi mieć fachową wiedzę na ten temat. Nie wystarczy, że będzie on znał podstawowe pojęcia typu czym jest transport ciężki czy też jak trafić w dane miejsce. Te zagadnienia są ważne, lecz najistotniejsze to znać zasady, którymi wiąże się szeroko rozumiany transport ponadgabarytowy. Kiedy więc szukamy firmy realizującej takie zadania, to dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha zaangażujmy doświadczony podmiot. Oczywiście tacy specjaliści mogą kosztować nieco drożej, lecz bezpieczeństwo przewożonego towaru jest bezcenne. Przekonał się o tym każdy kto przeżył uszkodzenie drogiej maszyny w czasie transportu.